دست نوشته ها

0 557

بازاریابی عصبی - قسمت پنجم


حقیقت این است که در یک اقتصاد مدرن استفاده از روش‌های کارآمد در تحقیقات بازار امری طبیعی است و همواره در به‌کارگیری روش‌های مختلف کاستی‌هایی اساسی وجود داشته است. این معایب چندین دهه است که هم مشتریان و هم پژوهشگران را رنجانده‌ و هیچ کس بدون درک عمیقی از مغز نمی‌تواند راه‌حلی جامع طراحی کند.

دو دلیل اساسی برای این کار وجود دارد: اول اینکه روش‌های سنتی ذاتا نمی‌توانند آنچه را که مغز انجام می‌دهد یا چگونگی اجرای آن و اینکه چگونه آن را به شکل چیزهایی مثل محصولات، خدمات، فروشگاه، تبلیغات و هر چیزی که در ارتباط با بازاریابی مدرن است در می‌آورد، نسخه‌برداری کنند.

در پس دلیل دوم، یافته‌های عصبی جذابی وجود دارد: زمانی‌که در مورد چگونگی واکنش مغز نسبت به چیزی سوال پرسیده می‌شود باید اذعان کرد که پاسخ مغز باعث تغییر در داده‌های اصلی و ثبت شده می‌شود. این مشکل اساسی نظرسنجی‌ها و گروه‌های کانونی است که در اصطلاح به آنها پاسخ‌های رسا و خودگزارش گفته می‌شود (زوراویکی، 2010). زمانی‌که بخواهید از شرکت‌کنندگان خود حقایقی را دریافت کنید استفاده از این روش در کار مفید است.

ولی نه آن‌قدر که بتوان احساس مصرف‌کنندگان را به‌طور کامل درک و اطلاعاتی در مورد آن کسب کرد. از این‌رو توصیف احساسات برای افراد در قالب کلمات و عبارات فوق‌العاده دشوار است و زمانی می‌توانند آن را به‌طور کامل درک و تجربه کنند که در معرض یک محرکی قرار بگیرند. ذهن خودآگاه افراد برای احیای آنچه در ذهن ناخودآگاه ثبت شده، سوالاتی می‌پرسد و ترجمه‌ آن نیاز به زبان خاصی دارد تا بتواند به‌طور دقیق احساس را منعکس کرده یا بیان کند که در ثانیه‌های اولیه چه چیزهایی را زودتر به یاد می‌آورد.

پژوهشگران سنتی بازار باید تلاش کنند با همکاری دیگران ضعف‌های ساختاری خود را پوشش داده و برطرف کنند. گروه‌های متمرکز می‌توانند با به‌کارگیری ابزارهای قوی نظر شرکت‌کنندگان را تحت‌تأثیر قرار دهند. در نظرسنجی‌ها نیز برای جبران خطاها و اشتباهاتی که در پاسخ هر فرد به وجود می‌آید باید از تعداد زیادی پاسخ‌دهنده استفاده کنند.

در این نوع روش‌ها محدودیتی به‌عنوان پاسخ‌های رسا وجود دارد. بنابراین عنصر سوم در تولد بازاریابی عصبی، نیاز اساسی دنیای تحقیقات بازار به دانش دقیق، قابل اعتماد و عملی است تا از این طریق بتوان در کسب‌و‌کار آگاهانه تصمیم گرفت. این نیاز برای بیشتر اقتصادها و شرکت‌های رقابتی ضروری است. ترکیب این نیاز با رشد بالقوه در دانش مغز، پیشرفت در تکنولوژی کامپیوتر و چالش‌های موجود در رویکرد روش‌های تحقیق، ظهور بازاریابی عصبی را اجتناب‌ناپذیر کرده است.

اندازه‌گیری امواج مغزی به مثابه‌ عمل غواصی است که از طریق آن می‌توان به سطح عمیقی از ذهن ناخودآگاه افراد جایی که در آن واکنش به محرک رخ می‌دهد، نفوذ کرد. درحالی‌که مغز انسان از جهات مختلف، متفاوت است؛ برای مثال، بین مردان و زنان یا کودکان خردسال و سالمندان. حقیقت این است که مغز در شرایط یکسان، متفاوت عمل می‌کند.

از آنجا که مغز در شرایط یکسان به‌طور قابل ملاحظه‌ای متفاوت عمل می‌کند در یک پروژه تحقیقاتی بازاریابی عصبی برای دستیابی به نتایج دقیق و علمی به‌طور متعارف به 10 درصد از افراد در انجام آزمایش نیاز است. مهم این نیست که اندازه نمونه چقدر بزرگ باشد در نتایج تحقیقات عصبی باید به این واقعیت اساسی توجه داشت؛ در واقع چیزی که مغز ما درک می‌کند و به خاطر می‌آورد، متفاوت‌تر از آن چیزی است که در پاسخ‌ها و گفت‌وگوها درک می‌شود.

فرآیند دسترسی به اطلاعات ذخیره شده و ترجمه آن به یک واکنش فیزیکی باعث می‌شود که مغز در پاسخ به صورت متفاوت عمل کند. اقدامات متمرکز مغز و اعصاب در یک جدول زمانی مشخص می‌تواند به شناخت قبل از تغییر دست یابد.

محققان بازاریابی به کمک بازاریابی عصبی با تحلیل فرآیندهای صورت گرفته در مغز و سایر عوامل مرتبط، ترجیحات مصرف‌کنندگان را شناسایی می‌کنند و به پاسخی واقعی برای سوالات خود دست می‌یابند. در نتیجه بازاریابی عصبی یک مزیت رقابتی واقعی برای بازارهای شلوغ و به هم ریخته فراهم می‌کند.

درحالی‌که زبان افراد و روش‌های ارائه‌شان از یک کشور به کشور دیگر و از یک فرهنگ به فرهنگ تغییر می‌کند، زبان مغز جهانی است در نتیجه می‌توان در را برای همه ارزش‌های  (هنجارهای) جهانی باز کرد.

عصب در طراحی محصولات و خدمات، مسیر توجه به حقایق درونی و حساسیت‌های زیباشناختی را پیش روی طراحان محصولات و خدمات باز می‌کند. هر جنبه‌ای از نام‌های تجاری، محصولات، بسته‌بندی، فروشگاه و تبلیغات توسط بازاریابی عصبی امروز تغییر کرده و این روند انفجاری است. بنابراین بازاریابی عصبی کلید گشودن افکار، احساسات و امیال ناخودآگاهی است که موجب برانگیختن افراد به خرید می‌شود.

مشاور برند و عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران